BIST 100'de RSI Çok Yüksek Dikkat Edin | Borsa Günlüğüm

 7 Kasım 2022 Borsa İstanbul için yine yükseliş dolu bir gün oldu. Endeks %2,72'lik bir artış yaptı ve 4331,66 puandan kapattı. Bu noktadan sonra piyasaların beklentisi 5000 puan ve üzeri. Yatırımcılar bu sayıları zikrediyor. Her şey çok güzel olsa da Bist 100 endeksinin RSI değerinin 84,6 gibi oldukça yüksek bir seviyede olduğunu da söylemek lazım. Bu alan teknik analiz açısından aşırı alım bölgesi olarak nitelendirilir. Genelde tüm hisse senelerinin fiyatları bu noktalardan sonra düşmeye başlar.

Geçen seferki çakılış 13 Eylül 2022 tarihinde, Borsa İstanbul endeksinin RSI değeri 90'a geldiğinde olmuştu. Şu günlerde de o seviyeye oldukça yakınız. Bu nedenden dolayı temkinli olmakta yarar var.  Özellikle RSI değerleri 70'in üstünde olan hisselere dikkat edelim. Mümkün olduğu kadar 50 RSI seviyesinden alım yapalım.

RSI eğrisinin yönü de yukarı yönlü olmalı. Yani yukarı doğru bir V ya da U çizer gibi bir şekil almalı. Yine de RSI tek başına yeterli değil. Mümkünse seçeceğiniz hisse senedi lot fiyatının son 52 haftanın zirvesinden uzak olmasına dikkat edin. Gerçi sürekli artan enflasyon sebebiyle tüm hisselerin değerleri aşağı yukarı 52 haftanın zirvesine yakın durumda. Yine de alım yaparken yatırım firmaları tarafınsan öneriliyor mu? Daha önce hangi fiyat ve RSI değerlerinden çakılma yaşamış? Bollinger Bandı'nın tam olarak neresinde? gibi soruları araştırın. 

Sadece bu dediklerim de yeterli olmayabilir. Diğer indikatörlerin denetiminden de geçirmenizi tavsiye ederim. Ben genelde Bollinger Bantları ve RSI indikatörünü kullanıyorum. Kaufmann eğrisi de oldukça kullanışlıdır. Onu da değerlendirin. İşlem hacmi ne durumda? Bu da önemli bir faktör. BIST 100 hisselerinden seçim yapmanız yatırım güvenliğiniz açısından daha iyi olacaktır. Ama onlar da kaybettirebilir. Bunu da göz önüne alın. BIST 100 hisselerinin en büyük avantajı, büyük firmalar oldukları için geri toparlanmaları daha kısa sürer. Yine de istisnalar vardır. Örneğin Ereğli ve Aselsan hisseleri. Bu hisseler uzun süre yatırımcılarını üzdüler. Ama şu anda baktığımızda yatırımcılarının ağızları kulaklarına varmış durumda. 


Son olarak RSI değerleri 50 ile 65 arasından değişen bazı hisseleri listeliyorum. Bu değerler 7 Kasım 2022 gününden kalan verilerdir. Bu gün değişebilirler. 


KORDS, PNSUT, ERBOS,VESBE,GSRAY, SELEC, AGHOL, ZRGYO, KOZAL, TOASO, KARSN,FROTO,GEDIK, DYOBYNot : Burada anlattığım her şey kişisel görüş ve deneyimlerime dayanmaktadır. Kesinlikle yatırım tavsiyesi içermemektedir. Yatırım konusunda profesyonel tavsiye almak için lütfen bu konuda resmi hizmet veren bir kuruma başvurunuz.


Hepinize bol kazançlar....


Yorumlar

Ayın En Çok Okunanları

Enflasyon Nedir?

A3 Planlama Sistemi Para Notları Araştırması

Sabahları Erken Kalkmanızı Gerektirmeyen İşler

Yatırım Fonları Değişim Tablosu

On Dönüm Bostan Yan Gel Yat Osman :)

100 Doları 1 Milyon Dolar Yapmak(Gizli Milyarder)

Gemba Yürüyüşü: Gemba Nedir?

Neden Zengin Olamıyorum?

Vücut Dili Öğrenelim(Beden dili rehberi)

İşinizde Mükemmelliğin yolu: PUKO Döngüsü (PDCA) Nedir?

En Popüler Yazılar

A3 Planlama Sistemi Para Notları Araştırması

Sabahları Erken Kalkmanızı Gerektirmeyen İşler

On Dönüm Bostan Yan Gel Yat Osman :)

Neden Zengin Olamıyorum?