İlginizi Çekebilir

Borsada Hisselerinizi Nasıl Seçiyorsunuz?

Resim
  At yarışı mı oynuyoruz yoksa hisse senedi mi alıyoruz? Siz de Şaban gibi hisselerinizi minibüste şiki şiki baba dinlerken mi seçiyorsunuz?      Büyük komedi ustası Kemal Sunal'ın Natuk Baytan imzalı Atla Gel Şaban filmini izlerken ister istemez bu soru geldi aklıma: "At yarışı mı oynuyoruz yoksa hisse senedi mi alıyoruz?" Sahiden de borsada hisse senedi alıp satarken bireysel yatırımcıların yaptığı hatalar, bel bağladığı haber kaynakları, BİST 'te dönen dolaplar aynı at yarışı dünyasındakilerinkine benziyordu.     Bu iki dünya arasındaki benzerlikleri yazının devamında başlıklar halinde sizler için sıraladım. Bunlar benim ilk anda aklıma gelenler, eminim sizler de okurken belki başka benzerlikleri fark edeceksinizdir.

1 Kasım 2022 sabahı için Borsa İstanbul hakkındaki düşüncelerim | Borsa Günlüğüm

Dün ilginç bir Pazartesi günü yaşadık. Hem yeni bir haftanın ilk günü hem de biten Ekim ayının son günüydü 31 Ekim. Genelde ayın son günleri Bist100 endeksi hep düşüş eğiliminde olur. Bu hafta başı ise her ikisinin karışımı bir gün olduğundan olacak, hisse senetlerinde sürekli bir değiş tokuş yaşandı.

Bu gün Kasımın ilk günü için Borsa İstanbul'dan ümitliyim. Elimdeki hisselerin büyük bir bölümünden kar bekliyorum. Bir tek Ereğli, Kardemir ve İskenderun Demir gibi demir çelik işletmelerinin hisseleri tehlikede. Özellikle Ereğli'nin beklen kazancı gösterememesi bu düşüşte etkili oldu. Bir önceki dönemde büyük yatırımcıların ellerinde çok miktarda para birikti ve bunları hisse senedine çevirmek istiyorlar. Bunun için de hisselerin düşmesi gerekiyor.


Muhtemelen Ereğli gibi demirbaş hisselerde biraz para yakacak ve geçen Cuma gününden beri başlattıkları düşüşü biraz daha devam ettirecekler. BİST 100'ün dev şirketi Ereğli indiği zaman genelde diğer çelik hisseleri de iniyor. Ereğli'den kaçan yatırımcının BİM, Migros gibi kağıtlar yönelmesi de olası. Ben Ereğli'de(EREGL) tutunmaya çalışacağım. Uzun vadede kazandıracak çünkü. Beki bu düşüşten faydalanarak biraz daha kağıt toplayabilirim. Ortalama Maliyetim 30,24 TL civarında bunu 29 TL altına düşürebilirsem gelecek haftalarda daha çok kar edebilirim. Bunun için düşüşün durmasını bekleyeceğim.


Bir de ASELSAN belası var başımda 13 Eylül'de terse düştüğüm ve halen 33'ü geçemeyen hisse.

Bunu için de ekstra para harcamadan bekliyorum. Aslında daha önceki dönemlerde ortalama maliyet düşürmeyi deneyebilirdim ama paramın orada kilitli kalmasını istemediğim için bekledim. Elimdeki diğer kağıtlarla oynayarak Ekim ayını biraz kazançla kapattım. Özellikle COCACOLA'da hapis kalan paramı karla birlikte kurtarmam güzel oldu. Bu ay başka hissede terse düşmek istemediğimden elimdeki parayı ufak parçalar halinde senetlere dağıtarak oynamaya devam edeceğim.


1 Kasım 2022 BİST 100 Hisse Sepetim

KRDMA

KRDMD

GSRAY

ISDMR

EREGL

SELEC

BIMAS

PETKM

KOZAL

ASELS

KCHOL

YATAS

ASUZU


Not: Bu sayfada yazılı olanlar tamamen kişisel deneyim ve görüşlerimdir. Kesinlikle bir yatırım tavsiyesi olarak algılamayın. Yatırım tavsiyesi değildir.


Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Sabahları Erken Kalkmanızı Gerektirmeyen İşler

A3 Planlama Sistemi Para Notları Araştırması

Gemba Yürüyüşü: Gemba Nedir?