İlginizi Çekebilir

Borsada Hisselerinizi Nasıl Seçiyorsunuz?

Resim
  At yarışı mı oynuyoruz yoksa hisse senedi mi alıyoruz? Siz de Şaban gibi hisselerinizi minibüste şiki şiki baba dinlerken mi seçiyorsunuz?      Büyük komedi ustası Kemal Sunal'ın Natuk Baytan imzalı Atla Gel Şaban filmini izlerken ister istemez bu soru geldi aklıma: "At yarışı mı oynuyoruz yoksa hisse senedi mi alıyoruz?" Sahiden de borsada hisse senedi alıp satarken bireysel yatırımcıların yaptığı hatalar, bel bağladığı haber kaynakları, BİST 'te dönen dolaplar aynı at yarışı dünyasındakilerinkine benziyordu.     Bu iki dünya arasındaki benzerlikleri yazının devamında başlıklar halinde sizler için sıraladım. Bunlar benim ilk anda aklıma gelenler, eminim sizler de okurken belki başka benzerlikleri fark edeceksinizdir.

7 Kasım 2022 Hisse Senedi Alım Planım | Borsa Günlüğüm

 Geçtiğimiz hafta Borsa İstanbul'un en büyük hediyeleri ASELSAN, EREGL, KRDMD, KRDMA ve  ISDMR hisseleri oldu. Cuma gününü %2,72 lik bir artışla 4216 puandan kapayan borsada bu hisseler ortalama %8 arttı. Ereğli ve İskenderun Demir çelik hisselerinin %9 üstü bir artışlarla kapatması usun süredir bu hisselerde hareket bekleyen yatırımcılarına nihayet rahat bir nefes aldırdı. 


4 Kasım Cuma gününden kalan hisse senedi portföyüme baktığımda ASUZU haricinde hepsinin  yeşil mum yaktığını görüyorum. ASUZU bir aydan uzun süredir 230'ların altında seyrediyor. Şu an 210TL'seviyesinde eğer daha da düşerse biraz daha ek hisse alıp beklemeye geçeceğim. Belki bu gün bir sürpriz yapar. Ama şu anlık temel analizi ile hareket etmediğim için, ASUZU hisseleri daha da artar mı? yoksa düşmeye devam mı edecek? kestiremiyorum.


Geçtiğimiz Cuma günü riske girerek alım yaptığım ISGYO hisseleri %8,76'lık bir yükselişle gerçekten sürpriz yaptı. Keşke daha çok yatırsaydım diyorum. Ama bu da bir yatırımcı tuzağı. Eğer borsada yatırım yapacaksanız keşkelerle işiniz olmamalı. Sizi yanlış zamanda hırslandırıp para kaybetmenize neden olabiliyor. Ben bu yüzden temkinli gitmeye dikkat ediyorum.

Yine KOZAL hissesine girebilirim. RSI değeri güzel görünüyor. BJKAS'ın da grafiği benzer. Ama bu hisse çok terse düşürüyor. Sonra kara geçmesi için gereksiz yere bekliyorsunuz.

BIMAS hisselerinden de ümitliyim. Onlardan da bir miktar alabilirim. EGSER ve ALBRK üzerinde çok fazla iniş çıkış var bir süre bunlardan  uzak duracağım.


ERBOS iyi bir iniş yapmış 50 RSI değerinde eğer yukarı dönüş verirse buna da yatırım yapacağım. 


KARSN, RSI değeri güzel ama hisse senedi 52 haftanın zirvesine çok yakında. Buna dikkat etmek lazım. 


MRSHL hissesi de bir geri dönüş yapmış gibi görünüyor ama daha önceki grafik hareketlerine bakara şimdilik sadece takipte kalacağım.


EKGYO da düşünülebilir. Ama buna ISGYO'nun durumuna göre karar vereceğim.Not : Bu yazıda yazılanlar sadece kişisel görüşlerimdir.  Yatırım tavsiyesi değildir. Borsaya yatırım yapmadan evvel tavsiye almak için lütfen uzman yatırımcılık hizmetleri veren firmalara başvurun.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Sabahları Erken Kalkmanızı Gerektirmeyen İşler

A3 Planlama Sistemi Para Notları Araştırması

Gemba Yürüyüşü: Gemba Nedir?