İlginizi Çekebilir

Borsada Hisselerinizi Nasıl Seçiyorsunuz?

Resim
  At yarışı mı oynuyoruz yoksa hisse senedi mi alıyoruz? Siz de Şaban gibi hisselerinizi minibüste şiki şiki baba dinlerken mi seçiyorsunuz?      Büyük komedi ustası Kemal Sunal'ın Natuk Baytan imzalı Atla Gel Şaban filmini izlerken ister istemez bu soru geldi aklıma: "At yarışı mı oynuyoruz yoksa hisse senedi mi alıyoruz?" Sahiden de borsada hisse senedi alıp satarken bireysel yatırımcıların yaptığı hatalar, bel bağladığı haber kaynakları, BİST 'te dönen dolaplar aynı at yarışı dünyasındakilerinkine benziyordu.     Bu iki dünya arasındaki benzerlikleri yazının devamında başlıklar halinde sizler için sıraladım. Bunlar benim ilk anda aklıma gelenler, eminim sizler de okurken belki başka benzerlikleri fark edeceksinizdir.

A3 Planlama Diyagramı - Hızlı ve Öfkeli!A3 Planlama Diyagramı - Hızlı ve Öfkeli!


   A3 planlama diyagramları geçtiğimiz 30 yıl içinde Toyota çalışanları tarafından Toyota Yalın Üretim Sistemi ilkelerine uygun olarak özenle geliştirildi. A3 planları basitçe; bir A3 kağıdına sorunları ve çözüm önerilerini diyagramlar halinde bir araya getirerek adeta bir çizgi roman okurcasına adım adım okunabilir ve inceleyen kişiye hızlıca bilgilendirme sağlar. Tam Japon işi: Hızlı ve öfkeli!


A3 planları adeta bir çizgi roman okurcasına adım adım okunabilir ve inceleyen kişiye hızlıca bilgilendirme sağlar.
Tam Japon işi: Hızlı ve öfkeli!


   Bir A3 diyagramı tek sayfalık "story board" şeklinde olmalıdır. Ve standart bir A3 kağıdına sığmalıdır. A3 diyagramının mantığı sol üstten sağ alta doğru ilerlemeli ve her kutucuk bir diğerine yönlendirmelidir.

A3 diyagramı örneği, bu diyagramı A3 şablonu olarak kullanabilirsiniz.
      A3 diyagramları ilk bakışta bazı insanlara çok karışık gelebilir, bu normaldir. Unutulmamalıdır ki bir A3 diyagramında sayfalar dolusu bilginin tek bir A3 sayfasında diyagramlar halinde özetlenmesi amaçlanmaktadır. Fakat zamanla fark edeceğiniz gibi A3 diyagramlarında, eğer A3 planlama ilkelerine uyulduysa, akıcı bir anlatım akışıyla ortalama 10 dakika içinde sorunları ve çözüm önerilerini anlatmak mümkündür.

A3 Raporlarının tasarımı nasıl olmalı?


A3 raporları 2 ana bölüme ayrılır Ve her bir bölüm birbirini takip eden diyagramlar halinde hazırlanır.

A3 Raporlarının sol yarısında
1 Raporun odak noktası yani amaç
2 Geçmiş performansı
3 Mevcut durum.
4 Hedefler ve Analizler

A3 raporlarının sağ yarısında ise

1 Plan detayları
2 Hedeflerin sonuçları ve zaman çizelgesi
3 Gözlemler ve çözülmemiş sorunlar
4 Tarih ve yetkili imzalar bulunur.


A3 Raporlarının temel ilkeleri kısaca;


   A3 diyagramları bireysel gözlemlere, araştırmalara, düşünme ve beyin fırtınalarına, analiz ve problem çözüm önerilerine dayanmalı.

   A3 diyagramlarında geri bildirimler de önemlidir. Yapılan işe katkıda bulunan her bir çalışanın yapacağı geri bildirim ve çözüm önerileri A3 raporları için önemlidir.

   A3 diyagramı PUKÖ(Planla-Uygula-Kontrol et-Önlem al) çevriminde çalışır.Pukö döngüsü nedir merak ediyorsanız PUKÖ döngüsü ile ilgili yazıma bu linkten ulaşabilirsiniz.


Para Notları okumaya devam edin :)


Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Sabahları Erken Kalkmanızı Gerektirmeyen İşler

A3 Planlama Sistemi Para Notları Araştırması

Gemba Yürüyüşü: Gemba Nedir?