Yeni iş kuracaklara tavsiyeler-4


    Merhabalar, kendi işini kurmak isteyen girişimciler için hazırladığımız "Yeni İş Kuracaklara Tavsiyeler" yazı dizimiz 4. bölümüyle devam ediyor. Bu yazıda:

*Tanıdıklarla iş kurmak

*Sözleşmenin önemi
*Vizyon eşini bulmak
*Ortaklarla iletişim: Ortaklara rapor vermek

konularına değineceğiz. Umarım sizler için faydalı bir yazı olur :)

Serinin önceki yazılarına aşağıdan ulaşabilirsiniz:

Tanıdıklarla iş kurmak

Halil pazarlama kapınızda, tanıdıklarla iş kurmak
Tanıdıklarla iş kurarken dikkatli olun Bizimkiler dizisindeki Halil Pazarlama örneğini unutmayın..  Eğer tanıdığınız insanlarla, üniversiteden arkadaşlarınız, ya da akrabalarınız gibi, iş kuruyorsanız kesinlikle eski dostluğunuzu unutmalı ve sanki o insanlarla ilk defa tanışıyormuşcasına olaya yaklaşmalısınız. Kırk yıllık ahbabınız konu iş kurmaya, kar-zara etmeye gelince bambaşka biri oluverecektir. Tecrübeyle sabit! Peki; " Ortaklar arası ilişkiyi nasıl düzenlemeliyiz? derseniz. Cevabı çok basit: "Ortaklık sözleşmesi"Söz uçar, yazı kalır! Sözleşmenin önemi


Söz uçar, yazı kalır!
   İş hayatında en çok kullandığım cümledir; "Söz uçar, yazı kalır" Ne doğru söylemiş ilk söyleyen. En basit ödeme veya ufak bir zarar konusunda bile ihtilaflar çıkıverir hemen. Böyle olumsuz durumları engellemek için şirketi kurmadan önce ne tür bir ortaklık yapısı olacağını, kimin ne kadar hissesi olacak, harcamalar nasıl yapılacak, kim ne ölçüde emek harcayacak... daha uzayan bir yığın madde.. Tamamen yapacağınız işe bağlı olarak en ince ayrıntısına kadar sizin tarafınızdan belirlenmeli ve kağıda dökülmelidir. Detaylı bir ortaklık sözleşmesi hazırlanmalıdır.

   "Sonra yaparız, duruma göre ilerleriz" demeyin. Her şeyi baştan konuşun madde madde yazın ve altına imzaları atın. Aksi bir durum olduğunda çıkarır sözleşmeyi koyarsınız masaya konu kapanır.


Vizyon eşinizi bulun!

Vizyon eşinizi iyi seçin!
Vizyon eşinizi iyi seçin!

   İşe girişmeden önce mutlaka ortaklarınızla oturup detaylı bir şekilde kendinizi ifade edin. Hayat tarzınızdan gelecekle ilgili beklentilere kadar birbirinizle uyuşmalısınız. Ortaklarınızla sizin vizyonlarınızın birbirine uygun olması en önemli konudur. Tabiri caizse "vizyon eşinizi" bulun. Şirketiten maddi beklentileri nedir, ileride neler yapmak istiyorlar, ortaklarınız ne kadar zararı kaldırabilirler bunları öğrenin.


Otaklarınıza rapor verin


yeşilçam mafya toplantısı
Mafya bile olsanız ortaklarınızla düzenli toplantılar yapın.:)

   Ortaklarınızla birbirinize rapor vermeli yeri geldiğinde birbirinizden hesap sormalısınız. İş yoğunluğunuza göre haftada bir ya da iki haftada bir bir araya gelin ve durum değerlendirmesi yapın. Para giriş çıkışını, belirlenen kısa ve orta vadeli hedeflerin başarı oranı, şirket içi süreçlerin verimi gibi konuları görüşün.Yeni iş kuracaklara tavsiyeler yazı dizisi devam edecek. Görüş ve önerilerinizi yorum olarak yazabilirsiniz.

Yorumlar

Ayın En Çok Okunanları

Enflasyon Nedir?

A3 Planlama Sistemi Para Notları Araştırması

Sabahları Erken Kalkmanızı Gerektirmeyen İşler

Yatırım Fonları Değişim Tablosu

On Dönüm Bostan Yan Gel Yat Osman :)

100 Doları 1 Milyon Dolar Yapmak(Gizli Milyarder)

Gemba Yürüyüşü: Gemba Nedir?

Neden Zengin Olamıyorum?

Vücut Dili Öğrenelim(Beden dili rehberi)

İşinizde Mükemmelliğin yolu: PUKO Döngüsü (PDCA) Nedir?

En Popüler Yazılar

A3 Planlama Sistemi Para Notları Araştırması

Sabahları Erken Kalkmanızı Gerektirmeyen İşler

On Dönüm Bostan Yan Gel Yat Osman :)

Neden Zengin Olamıyorum?