Hale Etkisi

Neden Dış Görünüşümüze Özen Göstermeliyiz?


   Eskiler ne güzel demiş; "Ye kürküm, ye!" diye. Toplumsal hayatımızı etkileyen en önemli faktörlerden biri dış görünüşümüzdür. İş görüşmelerinde, toplantılarda, ev kiralamaya gittiğinizde müstakbel ev sahibinizle görüşürken, okul mülakatlarında... kısacası hayatın pek çok alanında giyim kuşamımız işlerin gidişatına yön verir. 

Dış görünüşünüz sizin kartvizitinizdir.
   İlk intiba önemlidir. Bunu hepimiz biliyoruz. Peki iş görüşmesinde nasıl giyinmeliyiz bunu biliyor muyuz? Kıyafetlerimiz günlük programımıza uygun mu? Burası moda blogu değil bu yüzden giyim kuşam kombinlerine girmeyeceğim. Ama size insanlarla ikili görüşmelerinizde, toplantılarda, iş görüşmelerinde vs. çok işinize yarayacak bir şeyden bahsedeceğim. Hale etkisi!.


Hale etkisi nedir?   Hale etkisi, kişinin bir özelliğinden yola çıkıp kişi hakkında genel yargıya varma hatasıdır. Böyle bir hataya düşerseniz yaptığınız değerlendirme boşa çıkar. Çünkü ister istemez ön yargılı davranmış olursunuz, farkında olmasanız bile.

   Sırf dış görünüş de değil örneğin müşterilerinizle yapacağınız bir toplantıya girmeden kullanacağınız güzel bir koku, ses tonunuzda yapacağınız vurgulama(hatta yerine göre şive bile) müşterinizin üzerinde iyi bir etki bırakabilirsiniz. Detaylı bilgi çin beden dili rehberimizi inceleyebilirsiniz.

Bu resimdeki adam eğer pejmürde giyimniş olsaydı onu dilenci sanabilirdik.
Halbuki takım elbiseli olduğu için onun iş adamı olduğunu düşünüyoruz.


   Hale etkisine bir örnek de dış görünüşleri güzel olan insanların iyi insanlar olduklarına olan inancı verebiliriz. Markaların reklamlarında bir ürünü anlatması için eli yüzü düzgün yakışıklı erkekler ve güzel kadınları kullanmasının nedeni estetikten çok "Hale etkisi" diye tabir edilen bu yanılsamanın gücünden faydalanmaktır.

burokrasi engeli
Devlet dairelerinde bürokrasi engelini aşmanın en kısa yolu görünüşünüze özen göstermektir.
   Size küçük bir öneri eğer devlet dairesinde evrak işleriniz varsa ve bürokrasi engeline takılmak istemiyorsanız, mümkün olduğu kadar resmi giyinmeye özen gösterin. Böylece "önemli biri" olarak algılanırsınız ve büyük ihtimalle "bugün git, yarın gel!" durumuyla karşılaşmadan işinizi kolayca halledersiniz.

Karşınızdaki insanı saniyeler içinde etkileyin

 

   Gün boyu akıllı telefon, televizyon, internet gibi pek çok uyarıcıya maruz kalan insanları etkilemenin en kısa yolu dış görünüşe özen göstermektir. Böylece saniyeler içinde karşınızdaki insana paragraflara sığmayacak kadar çok şeyi anlatmış olursunuz. İlk intiba önemlidir ve saniyeler sürer. İşte hale etkisinin gücü burada devreye giriyor.

 İnsanlarla iletişiminizde başarılı olmak için birkaç öneri:


*Görünüşünüze özen gösterin
*Enerji seviyeniz yüksek olmalı. Kıpır kıpır olun!
*Kesinlikle karamsar olmayın
*Gülümsemeye mutlaka özen gösterin.
*Yüz ifadeniz açık ve net olsun

Bunlar haricinde İnsanları Etkileme Yolları makalesine bir göz atmanızda fayda var ;)


Başarı sizinle olsun!
Yorumlar

Ayın En Çok Okunanları

Enflasyon Nedir?

Sabahları Erken Kalkmanızı Gerektirmeyen İşler

Gemba Yürüyüşü: Gemba Nedir?

100 Doları 1 Milyon Dolar Yapmak(Gizli Milyarder)

Başarı için kaç deneme yapmak gerekir?(James Dyson'ın Hayatı)

A3 Planlama Sistemi Para Notları Araştırması

Paylaşımlı Ev Nedir? Share House İş Modeli Yatırımı

İçerik Yaşam Döngüsü Yönetimi(Content Lifecycle Management) Nedir

Neden Zengin Olamıyorum?

En Popüler Yazılar

A3 Planlama Sistemi Para Notları Araştırması

Sabahları Erken Kalkmanızı Gerektirmeyen İşler

On Dönüm Bostan Yan Gel Yat Osman :)

Neden Zengin Olamıyorum?